Co je Matcha a jaké má účinky?

Podle nedávno publikovaného článku na stránkách The Inquisitr se detoxikační čaje, jako je zelený čaj Matcha, staly senzací současnosti spolu s ingrediencemi, které slibují potlačit chuť k jídlu a pomáhají snižovat celkovou tělesnou hmotnost. Hollywoodské celebrity nedají dopustit na diety obsahující detoxikační čaje, které je udržují v dobré kondici a zároveň syté; zamezuje se tím bažení po jídle nebo cukru. Zelený čaj Matcha je pokládán za mnohem lepší variantu než běžný zelený čaj; když pijete Matcha, požíváte celé lístky, a ne jen uvařenou vodu. Matcha má svůj původ v japonské kultuře a je považován za nejkvalitnější práškový zelený čaj. Lístky se sbírají z vršků zastíněných rostlin druhu Camellia sinensis, následně se napařují, zbavují stonků a suší, než jsou rozemlety na velmi jemný práškový zelený čaj Matcha; ten je pak skladován a chráněn před světlem a kyslíkem, aby se zachovala jeho zářivá zelená barva a antioxidační vlastnosti.

7 důvodů, proč je zelený čaj Matcha považován za superpotravinu

1) Zdroj katechinů, EGCG:

Antioxidanty katechiny jsou nejúčinnější a nejvíce prospěšné pro naše tělo. Zelený čaj Matcha je dobrým zdrojem jednoho specifického katechinu zvaného epigallokatechin gallát (EGCG).

2) Spalování kalorií:

Zelený čaj Matcha umí nabudit metabolismus a pomoci při spalování přebytečného tělesného tuku asi čtyřikrát rychleji, než je běžné, a to bez negativních vedlejších účinků, jako je zrychlený srdeční tep a vysoký krevní tlak.

3) Detoxikace těla:

Proces výroby zeleného čaje Matcha z rostliny Camellia sinensis vyžaduje zakrytí lístků před slunečním světlem, čímž se v nich zvýší produkce chlorofylu. Výsledný vysoký obsah chlorofylu nejen že dodává tomuto čaji jeho krásně jasnou zelenou barvu, ale rovněž z něj dělá silný detoxikační prostředek, který má schopnost „vypláchnout“ z těla těžké kovy a chemické toxiny.

4) Pomoc při posílení imunitního systému:

Katechiny nacházející se v tomto čaji podporují fungování imunitního systému. Jedna miska zeleného čaje Matcha poskytne dostatečné množství živin, jako jsou draslík, vitamíny A a C, železo, bílkoviny a vápník.

5) Dostatek energie:

Matcha obsahuje čajový kofein tein, který je pro tělo šetrnější než kofein obsažený v kávě. Uvolňuje se navíc postupně až šest hodin, takže vás nečeká žádný výkyv jako u kávy nebo energetických nápojů.

6) Navozuje pocit klidu:

Přítomnost aminokyseliny L-theanin v lístcích použitých k výrobě zeleného čaje Matcha stimuluje produkci alfa vln v mozku, čímž navozuje pocity klidu a uvolnění bez pocitu ospalosti.

7) Posiluje paměť a koncentraci:

L-theanin produkuje hormony jako dopamin a serotonin, které zlepšují náladu, posilují paměť a podporují lepší koncentraci.